Dzień Samorządu Terytorialnego w stulecie powiatu

Dodano: 24 maja 2019

Od 19 lat dzień 27 maja jest – zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Dniem Samorządu Terytorialnego. Święto ustanowiono w 2000 roku na pamiątkę pierwszych, w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

W uchwale ustanawiającej święto Sejm wyrażał uznanie i szacunek ludziom, którzy podjęli trud działania dla dobra wspólnego. Dziękując tym, którzy przyczynili się do reaktywowania polskiego samorządu Sejm podkreślił, że samorządy spełniają pokładane w nich nadzieje, a zaangażowanie w ich życie i budowę obywateli jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

W tym roku, Powiat Kościański świętuje dwie rocznice. W styczniu minęło sto lat od chwili powołania powiatowej, polskiej administracji, w tym samym czasie minęło również 20 lat funkcjonowania współczesnego, odrodzonego Powiatu Kościańskiego.

Jubileusz stulecia upamiętnia wykonana z tej okazji okolicznościowa pieczęć, której środek jest kopią pieczęci odnalezionej na dokumencie – uchwale budżetowej z 6 marca 1928 roku. Dokument podpisał starosta Adam Narajewski. Zachowano oryginalną kolorystykę pieczęci powiatowej z dwudziestolecia międzywojennego.

Uroczystości jubileuszowe Powiatu Kościańskiego odbędą się we wrześniu tego roku.