Aktualności z życia powiatu

Wybierz kategorię
Powiat - Aktualnosci Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – kolejny etap odmrażania

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – kolejny etap odmrażania

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwarte mogą zostać kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa będzie także organizacja wesel do 150 osób. Wciąż jednak będzie trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci  Przyłbice ochronią mieszkańców i podopiecznych

Przyłbice ochronią mieszkańców i podopiecznych

Dzięki staraniom lokalnego koordynatora akcji WsparcieDlaSzpitala, pana Aleksandra Dobrasia do Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach trafiło 100 przyłbic od firmy Colours Factory z Piły. Po 45 przyłbic otrzymał także SP ZOZ i Ośrodek Rehabilitacji w Kościanie. Dostarczyła je firma Prasmet ze Świdnicy. Firma ta planuje kolejne dostawy dla placówek w powiecie.

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Informacja z 27 maja 2020 roku dot. zakażeń spowodowanych przez COVID – 19

Informacja z 27 maja 2020 roku dot. zakażeń spowodowanych przez COVID – 19

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościanie w powiecie kościańskim na godz. 10:00 dnia 27 maja 2020 roku sytuacja epidemiczna przedstawia się następująco:

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Biedronka dla domu w Mościszkach

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Biedronka dla domu w Mościszkach

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy przekazała  dla mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Mościszkach sprzęt ochrony osobistej. Do Mościszek pomoc Fundacji trafiła już kolejny raz – poprzednio w kwietniu. W ramach wsparcia dom otrzymał płyny do dezynfekcji rąk, przyłbice, kombinezony, rękawiczki, maseczki, maseczki FFP2.

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Od czerwca zmienią się limity zarobków na emeryturze i rencie

Od czerwca zmienią się limity zarobków na emeryturze i rencie

Fakt, że jesteśmy emerytem lub rencistą, nie oznacza, że nie możemy być nadal aktywni zawodowo. Jeżeli chcemy, to możemy dalej pracować, trzeba jednak pilnować, aby osiągane dochody nie spowodowały obniżenia lub zawieszenia świadczenia, wypłacanego przez ZUS. Limity zarobków zmieniają się co trzy miesiące.

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Lokalny Fundusz Małych Inicjatyw!

Lokalny Fundusz Małych Inicjatyw!

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan w ramach projektu „Od rozwoju naszej społeczności rozpoczynamy budowanie lepszego świata!” zaprasza mieszkańców, grupy nieformalne i samopomocowe oraz organizacje pozarządowe powiatu kościańskiego do udziału w Konkursie Lokalny Fundusz Małych Inicjatyw!

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci 30 lat samorządności!

30 lat samorządności!

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Ziemi Kościańskiej,

Samorządowcy, wszyscy Państwo zaangażowani w rozwój społeczeństwa obywatelskiego naszego powiatu,

27 maja 1990 roku narodził się w Polsce współczesny samorząd lokalny. Najtrwalsza reforma pierwszego rządu wolnej Polski i najważniejsze osiągnięcie polskiej transformacji.

27 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Informacja z 26 maja 2020 roku dot. zakażeń spowodowanych przez COVID – 19

Informacja z 26 maja 2020 roku dot. zakażeń spowodowanych przez COVID – 19

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościanie w powiecie kościańskim na godz. 10:00 dnia 26 maja 2020 roku sytuacja epidemiczna przedstawia się następująco:

26 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Jest już nowa nawierzchnia

Jest już nowa nawierzchnia

Trwają prace przy przebudowie ścieżki rowerowej z Bieżynia do Cichowa. Remont ponad 2,5 km ścieżki potrwa do połowy czerwca. Na ścieżce ułożono masę bitumiczną. Poza nawierzchnią zostaną zamontowane m.in. nowe bariery ochronne i pionowe oznakowanie ścieżki.

26 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Utrudniony dojazd do Urzędu Skarbowego

Utrudniony dojazd do Urzędu Skarbowego

Informujemy, że do 3 czerwca 2020 roku w związku z koniecznością przeprowadzenia robót budowlanych wprowadzona została czasowa zmiana organizacji ruchu.

W związku z powyższym utrudniony będzie dojazd do Urzędu Skarbowego w Kościanie oraz firm mających siedzibę przy ul. Młyńskiej.

26 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Nabór na stanowisko dyrektora PCPR

Nabór na stanowisko dyrektora PCPR

Zarząd Powiatu Kościańskiego ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie.

26 maja 2020
Powiat - Aktualnosci Ogłoszenie Biura Rzeczy Znalezionych w Kościanie

Ogłoszenie Biura Rzeczy Znalezionych w Kościanie

Biuro Rzeczy Znalezionych przy Starostwie Powiatowym w Kościanie informuje, że na terenie Kościana znaleziono gotówkę.

25 maja 2020
Kościański Półmaraton
W Cieniu Robinii
zamów mapy
Porady Prawne

W sercu Wielkopolski O powiecie kościańskim

Pierwsze wzmianki o powiecie kościańskim pochodzą z 1397 roku. Utworzony w drugiej połowie XIV wieku obejmował, z wyjątkiem ziemi wschowskiej, całą południowo – zachodnią część Wielkopolski. W XVI wieku był, po Poznaniu, największym powiatem Wielkopolski, a jego stolica Kościan, znanym w kraju bogatym ośrodkiem handlu i rzemiosła.

Dowiedz się więcej

722 kilometrów kwadratowych powierzchni
78 tysięcy mieszkańców
5 gmin wchodzących w skład powiatu