Interesujące miejsca i zabytki

Wybierz kategorię
Gmina Śmigiel

Gmina Śmigiel

Gmina Śmigiel

W położonym na południe od Kościana Śmiglu jest niewielka stacyjka kolei wąskotorowej, która nadal wozi pasażerów.

Zespół Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej jest przykładem unikalnej już we współczesnym krajobrazie kolei wąskotorowej, która na początku XX wieku była powszechną formą kolejowego transportu lokalnego. Jest również jednym z nielicznych przykładów inżynierii, techniki i budownictwa tego okresu. Świadczy o tym zachowana niemal w całości infrastruktura, na którą składają się zabudowania stacyjne pochodzące z początku ubiegłego stulecia, urządzenia lokomotywowni z czasów uruchomienia kolejki oraz funkcjonujące do dziś torowisko.

12 sierpnia 2019
Gmina Krzywiń

Gmina Krzywiń

Gmina Krzywiń

Będąc w powiecie kościańskim warto pomyśleć o odwiedzeniu gminy Krzywiń, której północna część weszła w skład Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. To właśnie tam najłatwiej dostrzeże się krajobrazotwórczy charakter działań generała z Turwi. Park o powierzchni ponad 17 tys. ha, który powstał w 1992 roku, to przede wszystkim rzadki w skali kontynentu krajobraz rolniczy, na który składają się zadrzewienia śródpolne, pola uprawne, łąki, lasy, a także warta uwagi różnorodność flory i fauny. Ponad 800 żyjących tam gatunków roślin, 43 gatunki dziennych motyli, ponad 120 gatunków ptaków stanowią przyrodnicze bogactwo Ziemi Kościańskiej. 

12 sierpnia 2019
Gmina Czempiń

Gmina Czempiń

Gmina Czempiń

Czempiń

Jeśli jeszcze ktoś nie widział na żywo orła lub innych drapieżnych ptaków to zapraszamy do Czempinia, w którym znajduje się Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego. Stacja jest ośrodkiem badawczym, oferuje pokoje jedno i dwuosobowe. Jest to jedyna w Polsce i jedna z trzech istniejących w Europie placówka zajmującą się badaniami naukowymi związanymi z hodowlą kuropatwy, sarny, zająca oraz z funkcjonowaniem zwierzyny łownej we współczesnym krajobrazie rolniczym. Przy stacji działa ośrodek rehabilitacji ptaków drapieżnych. Ośrodek przyjął kilkaset ptaków różnych gatunków. Prowadzi także wolierową hodowlę sokoła wędrownego. Stacja organizuje konferencje naukowe, poświęcone temu zagrożonemu gatunkowi. Dzięki tej pracy, każdego roku w różne rejony polski wracają sokoły wędrowne. Dużym sukcesem Ośrodka było wyhodowanie dwóch piskląt orła przedniego. Zapraszamy do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca, warto przejść przygotowaną tu ścieżką edukacyjną pod hasłem „Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy”. Dodatkowe informacje pod adresem: www.czempin.pzlow.pl .

 

12 sierpnia 2019
Miasto Kościan

Miasto Kościan

Kościan to zadbane powiatowe miasto, które między innymi przyciąga urokiem swojej zieleni. Zieleń wyróżnia Kościan wśród innych miast Wielkopolski.

12 sierpnia 2019
Gmina Kościan

Gmina Kościan

Gmina Kościan

Niedaleko Kościana, w Racocie możemy miło spędzić czas w gościnnym pałacu. Uroczy osiemnastowieczny pałac to siedziba Stadniny Koni, gdzie oprócz rekreacyjnego jeździectwa i hipoterapii można skorzystać z gościnności pięknie położonego zaplecza hotelowego. Entuzjaści jazdy konnej, polowań, kuligów i wycieczek krajobrazowych znajdą tu swoją przystań.

12 sierpnia 2019