W powiatowym szpitalu będzie nowy mammograf

Dodano: 13 sierpnia 2020

W powiatowym szpitalu będzie nowy mammograf

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie zakupi nowy mammograf. Szpital pozyskał środki na ten cel od Ministerstw Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej z programu „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów”.

Z sukcesem wzięliśmy udział w ogłoszonym przez ministerstwo konkursie ofert. Było kilka warunków, które musieliśmy spełnić, m.in. w 2019 roku musieliśmy w ramach ,,Programu profilaktyki raka piersi” finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia  przeprowadzić co najmniej 1500 badań mammograficznych. My rocznie wykonujemy około 2400 badań, na które zapraszamy wszystkie panie w wieku 50 -69 lat – wyjaśnia W. Maćkowiak – dyrektor SP ZOZ w Kościanie.

Sukces szpitala jest tym większy, że wniosków do ministerstwa wpłynęło 39, a kościański szpital znalazł się wśród 12, które otrzymają wsparcie. – Środki, które udało się pozyskać to 600 tys. złotych brutto. Wszystkie musimy przeznaczyć, zgodnie z zasadami konkursu, na zakup mammografu. Szacujemy, że inwestycja ta będzie kosztowała około 800 tys. złotych. Pozostałą kwotę szpital pokryje z własnych pieniędzy – dodaje dyrektor Maćkowiak.

Będzie to trzeci mammogrf w kościańskim szpitalu. Ten, który służy pacjentom obecnie jest używany 10 lat. Zgodnie z warunkami konkursu Ministerstwa Zdrowia, będzie on musiał być wyłączony z eksploatacji. Nowe urządzenie, które zostanie zakupione najpóźniej w październiku tego roku będzie w pełni cyfrowe. Nowy mammograf, który jak przypuszcza dyrektor szpitala posłuży przez kolejnych 10 lat zostanie uruchomiony pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.