W Lesznie o wspólnej inicjatywie samorządów

Wspólna inicjatywa samorządów, która połączy drogę wojewódzką nr 305 przez Wijewo, Włoszakowice i Nietążkowo z węzłem S5 otworzy możliwości rozwoju terenów leżących przy tej drodze – powiedział starosta kościański Bernard Turski na konferencji prasowej poświęconej budowie i przebudowie drogi powiatowej łączącej drogę wojewódzką 305 z węzłem drogi S5 w Nietążkowie na terenie powiatów leszczyńskiego i kościańskiego.

Konferencja prasowa zwołana z inicjatywy starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka odbyła się w czwartek, 23 marca 2017 roku, w leszczyńskim starostwie i poświęcona była wspólnej inicjatywie powiatów leszczyńskiego i kościańskiego oraz gmin Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel, jaką jest budowa i rozbudowa drogi powiatowej od drogi wojewódzkiej 305 w Wijewie do węzła S5 w Nietążkowie. W konferencji oprócz gospodarzy - starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka oraz wicestarosty Roberta Kasperczaka - udział wzięli także starosta kościański Bernard Turski, wicestarosta Stefan Stachowiak, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, wiceburmistrz Marcin Jurga, wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra oraz wójt gminy Wijewo Mieczysław Drożdżyński.  

Wspólny wniosek powiatów na budowę i przebudowę tej drogi złożony do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przez Powiat Leszczyński znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i otrzyma dofinansowanie w kwocie blisko 37 mln złotych, co stanowić będzie 75 procent wartości projektu. Całkowity koszt tej blisko 29-kilometrowej inwestycji to prawie 49 mln złotych.

- Trzeba podkreślić jak ważna dla powiatu kościańskiego oraz gminy Śmigiel to inwestycja. W niewielkiej odległości od węzła znajdują się tereny, które zamierzamy przeznaczyć na działalność gospodarczą. W ciągu najbliższych kilku lat będziemy mieć na terenie powiatu do dyspozycji ok. 30 ha terenów inwestycyjnych w bliskiej odległości od węzła S5 – podkreślił wicestarosta Stefan Stachowiak.

Starosta Turski dodał, że rozwój gospodarczy jest tym na czym samorządowi powiatu bardzo zależy, oznacza bowiem wzrost zasobności mieszkańców powiatu.

W ramach tej międzypowiatowej inwestycji wybudowanych zostanie ponad 6,5 km nowej drogi, a przebudowane zostanie ponad 21,5 km istniejącej drogi powiatowej. Ponadto powstanie 6 km drogi rowerowej, wybudowanych lub przebudowanych zostanie 6,7 km chodników.

Odcinek realizowany w ramach tej inwestycji na terenie powiatu kościańskiego od Boguszyna do węzła S5 w Nietążkowie będzie miał blisko 6,5 kilometra długości i 7 metrów szerokości. Ponadto na tym odcinku powstanie także dwumetrowa ścieżka rowerowa. Koszt inwestycji na terenie powiatu kościańskiego to 17 mln 500 tys. złotych, z czego 13 mln 125 tys. złotych pochodzić będzie z funduszy europejskich.

Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na przełom lipca i sierpnia tego roku. Prace zakończą się natomiast we wrześniu 2018 roku. Jak zgodnie podkreślali wszyscy obecni na konferencji samorządowcy, największym wyzwaniem dla inwestorów oraz budowlańców będzie krótki czas realizacji inwestycji. Niestety z uwagi na obostrzenia programowe termin 30 września 2018 roku jest terminem ostatecznym.   

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo