Triathlonowa Trylogia w Nowym Dębcu: Zakończenie cyklu

W niedzielę 17 września 2017 roku, zawodami w Nowym Dębcu zakończono Greatman Trilogy, cykl imprez triathlonowych w Wielkopolsce. W okolicach jeziora Wonieść ścigano się na dystansie 1/4 IM oraz 1/8 IM.

Triathloniści w Kościanie rywalizowali na dwóch dystansach 1/4 Ironman oraz 1/8 Ironman. Na „ćwiartce” zwyciężyli Adrian Stempniak (Runners Power Śrem) oraz Anna Peterek (BB RUNNERS Poznań).

Z kolei na sprinterskim dystansie najlepsi okazali się Dariusz Kowalski (GTT Diament Gniezno) oraz  Agata Litwin (Litwin Triathlon Team)

Na trasach biegowych i rowerowych dostosowanych do ich możliwości rywalizowały dzieci w wieku do 15 lat (duathlon GREAT KIDS – rower i bieg, dystanse w zależności od wieku). W sumie na starcie Kościan Triathlonu zobaczyliśmy blisko 800 zawodników!

Niedzielne zawody były też okazją do rywalizacji sztafet (1/4 IM, na dystansie 1/8 IM rywalizowały firmy i sołectwa, wśród których najlepszy okazał się Nowy Lubosz). Wyłoniono również mistrzów Polski grup triathlonowych (MPGT) – najlepsza okazała się ekipa Tri Space Bydgoszcz.

Wspólny sportowy cel

Organizacja zawodów na wysokim poziomie była możliwa dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz samorządów, które działały sprawnie i skutecznie. Organizację zawodów wsparli także sponsorzy: Fabryka Dachówek CREATON z Widziszewa oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz – System S.A. www.gaz-system.pl

Gmina Kościan jako gospodarz zawodów uporządkowała i udostępniła funkcjonalną infrastrukturę kąpieliska w Nowym Dębcu, pomieszczenia na biuro zawodów, depozyt, sanitariaty, zorganizowano też bezpłatne parkingi dla zawodników i kibiców. Gmina w porozumieniu z organizatorami zadbała o zabezpieczenie medyczne, pomogła w pozyskaniu sponsorów oraz ufundowała nagrody.

- O organizacji triathlonu myśleliśmy od dłuższego czasu. Na początku tego roku zrewitalizowaliśmy otoczenie plaży w Nowym Dębcu i wtedy też zgłosił się do nas Pan Paweł Kotas z propozycją organizacji tego typu zawodów. Trafił do nas po prostu w odpowiednim miejscu i czasie – stwierdził Andrzej Przybyła, wójt Gminy Kościan. -  Liczymy, że impreza na stałe wpisze się w kalendarz imprez sportowych Gminy Kościan. Gratuluję każdemu uczestnictwa w rywalizacji – dodał wójt.

Z kolei miasto Kościan wsparło imprezę finansowo, ufundowało również część nagród, dostarczyło nagłośnienie i pomogło w zabezpieczeniu przestrzeni, na której odbywały się zawody.

Również starostwo aktywnie włączyło się we współorganizację imprezy, a doskonałe współgranie wszystkich stron podkreślał Starosta Kościański.

- Bardzo nas ucieszył pomysł na organizację nowej imprezy, która wymaga od zawodników sporej kondycji, a od organizatorów dużego zaangażowania – powiedział Bernard Turski, Starosta Kościański. - Współpraca z organizatorami z Pawłem Kotasem na czele, a także samorządami Gminy Kościan i Miasta Kościana była sprawna i bardzo dobra. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie, policji i strażakom, bez których organizacja pierwszego triathlonu nie byłaby możliwa. Sukces sportowy to rzecz indywidualna, sukces organizacyjny to owoc pracy wielu osób. Mam nadzieję, że ta forma sportowej rywalizacji na dłużej zagości w naszym powiecie – przyznał starosta kościański.

Kościan Triathlon był częścią trylogii: cyklu imprez triathlonowych  GREATMAN Trilogy: w Kórniku, Śremie oraz właśnie Kościanie. Po ostatniej imprezie w cyklu wyłoniono najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej.

 WYNIKI KOŚCIAN TRIATHLONU:

1/4 IM

https://plus-timing.pl/doc-pt/wynikipdf/2017-09-17-TriathlonKoscian/wyniki_1_4.pdf

Zwycięzcy

  1. Adrian Stempniak (Runners Power Śrem)
  2. Anna Peterek (BB RUNNERS Poznań).

 1/8 IM

https://plus-timing.pl/doc-pt/wynikipdf/2017-09-17-TriathlonKoscian/wyniki_1_8.pdf

Zwycięzcy:

  1. Dariusz Kowalski (GTT Diament Gniezno)
  2. Agata Litwin (Litwin Triathlon Team)

  

Dla organizatorów istotnym celem było niesienie pomocy potrzebującym. W trakcie imprez z cyklu Greatman Trilogy zbierano pieniądze na operację Zuzy, wolontariuszki, która od początku pracuje przy Kórnik Triathlonie, będącym częścią cyklu i bardzo chce wystartować w zawodach.

-  Przeprowadziliśmy również akcję „Płynę w swoim czepku”. Zawodnicy przyjechali ze swoimi czepkami na zawody, zaś nieotwarty czepek z pakietu startowego wrzucili do specjalnie przygotowanego pojemnika w biurze zawodów, a my jako organizatorzy przekazaliśmy za każdy niewykorzystany czepek określoną kwotę na operację Zuzy – mówi Paweł Kotas, organizator imprezy. Dzięki temu zebrano już kilka tysięcy złotych na  operację.

 

Tekst K. Maćkowiak

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo