Święto Wojska Polskiego

W poniedziałek, 15 sierpnia 2016 roku, w 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz z okazji obchodzonego w tym dniu Święta Wojska Polskiego, Starosta Kościański Bernard Turski złożył wiązankę kwiatów pod Żołnierską Kwaterą Obrońców Rzeczypospolitej na Starym Cmentarzu w Kościanie.

Poza Starosta Kościańskim hołd poległym żołnierzom złożyli również: przedstawiciele samorządów gminy Kościan ,miasta Kościana, delegacje służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń.

Zmarłych żołnierzy na kościańskim cmentarzu zaczęto chować w 1919 roku przy grobie pierwszego poległego kościaniaka, Powstańca Wielkopolskiego Franciszka Masztalerza. Zamysł utworzenia Kwatery Obrońców Rzeczypospolitej na Starym Cmentarzu Katolickim powstał natomiast w 1920 roku. Do tego czasu specjalne numery mające identyfikować poszczególne groby były wielokrotnie rozrzucane, a potem ponownie układane losowo. Z tego też powodu dzisiaj można odnieść wrażenie, że do końca 1920 roku groby kopano w zupełnie przypadkowych miejscach.

28 listopada 1926 roku, po generalnym uporządkowaniu kwatery, odsłonięto Pomnik Oswobodzicieli Ojczyzny, który później przyjął nazwę Pomnika i Żołnierskiej Kwatery Obrońców Rzeczypospolitej.

W pierwszej wersji niewielki pomnik w kształcie prostopadłościanu wykonany był z polnych kamieni oraz ciosanych granitów. Po kilku latach pomnik popękał, dlatego też postanowiono go odnowić i przebudować. W takiej wersji pomnik przetrwał do dziś.

 

Fot. K.Jankowska/B.Ludowicz

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo