Święto Plonów w Kiełczewie

Produkcja rolna jest jednym z filarów rozwoju gospodarczego Polski, także Ziemi Kościańskiej. Dlatego rolnik to zawód szczególny. Od pracy rolników oraz wszystkich związanych z uprawą roli zależy rozwój całego kraju. Wieś zawsze była i nadal jest miejscem wyjątkowym, gdzie tradycja pełni szczególną rolę – powiedział starosta Bernard Turski podczas powiatowego Święta Plonów.

Tegoroczne dożynki powiatowo – gminne odbyły się w niedzielę, 3 września 2017 roku, na boisku w Kiełczewie.

Organizatorami Święta Plonów byli: Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan oraz Sołectwo Stare Oborzyska.

Uroczystości rozpoczął przemarsz dożynkowego korowodu. Wzięły w nim udział delegacje dożynkowe z terenu powiatu prezentując piękne, kolorowe wieńce, przedstawiciele pszczelarzy, rolników i sadowników, samorządowcy Ziemi Kościańskiej, przedstawiciele służb oraz mieszkańcy powiatu kościańskiego.

Główną część uroczystości rozpoczęła polowa msza święta odprawiona przez księdza kanonika Czesława Małychę oraz księdza kanonika Pawła Skrzypczaka.

W homilii ks. kanonik Czesław Małycha z parafii pod wezwaniem Pana Jezusa w Kościanie podkreślił, że msza dożynkowa jest wyrazem podziękowania dla rolników za pracę od świtu do nocy. To nabożeństwo i uroczystości bronią godności pracy na roli. Rolnicy, zaznaczył ksiądz, uczą innych nie tylko pracy, ale także dziękczynienia Bogu za wszystko co ich spotyka. Podkreślając silny związek rolnika z naturą ksiądz Małycha apelował do wszystkich o szacunek dla środowiska naturalnego.  – Ziemię należy kochać i rozważnie korzystać z dóbr natury – mówił. Na zakończenie homilii zwracając się do wiernych zaapelował: miejcie czas dla Boga i szacunek dla chleba.

Po mszy nastąpiło otwarcie dożynek i obrzęd dożynkowy, w którym udział wzięli starostowie dożynkowi Maria Bidzińska i Adam Wysocki oraz członkowie zespołu ludowego Obrzanie. Nie zabrakło również tradycyjnego dzielenia się chlebem.

Do rolników oraz zaproszonych gości zebranych tego dnia na terenie rekreacyjno – sportowym w Kiełczewie zwrócili się Starosta Kościański Bernard Turski oraz Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła.

- Rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyja rolnikom. Aura i tym razem nikogo nie rozpieszczała i kolejny raz pokazała jak bardzo zależni jesteśmy od sił natury. Tym większe spoczywa na nas zobowiązanie, aby owoce ciężkiej pracy w postaci tego chleba sprawiedliwie dzielić. Nie możemy pozwolić na to, by nawet najmniejsza jego kromka została zmarnowana – powiedział starosta B. Turski.

Na scenie zaprezentowali się także członkowie zespołów Obrzanie, Złote Kłosy, Turewianki i Kokorzynianki.

Nieco greckiego, słonecznego klimatu w ten chłodny niedzielny wieczór przyniósł występ Nikosa Rusketosa z grupą „Orfeusz”, którzy śpiewali i tańczyli wspólnie z publicznością.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Były dmuchańce, wesołe miasteczko oraz gry i zabawy.

Ostatnim elementem imprezy dożynkowej była zabawa taneczna. Do tańca przygrywał zespół PAGOST Bracia Walewscy. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Powiatowy wieniec dożynkowy w korowodzie nieśli Żeńcy Wielkopolscy: Joanna Tyrpin, Weronika Buśko, Jakub Paul i Marcin Kaczmarzyk.

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo