Rozpoczęły się przygotowania do XIII Półmaratonu

Tematem konferencji prasowej, która odbyła się 27 lipca 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie, był XIII Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego.

W konferencji, oprócz starosty Bernarda Turskiego, udział wzięli członkowie komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu: przewodniczący Edward Strzymiński, dyrektor biegu Roman Talikadze oraz Aleksander Sowa i Mirosław Kaczmarek, członkowie Zarządu Powiatu Kościańskiego.

- Przed nami kolejna, trzynasta edycja imprezy, która rozgrywana jest na terenie powiatu kościańskiego od 2005 roku. To największa impreza biegowa Ziemi Kościańskiej, prawdziwe święto biegania – powiedział starosta Bernard Turski podczas spotkania z dziennikarzami.

W tym roku bieg odbędzie się 5 listopada, będzie to tradycyjnie niedziela poprzedzająca Święto Niepodległości. Równocześnie z półmaratonem wystartuje bieg Coccodrillo na 6,5 kilometra. Dzień wcześniej dzieci i młodzież wezmą udział w Święcie Biegania z Coccodrillo, a chętni już kolejny raz będą mogli przemaszerować ulicami miasta z kijkami.

- Trasa biegu się nie zmienia – poinformował E. Strzymiński podczas konferencji. – Mamy co prawda przygotowana nowa trasę, która posiada atest, ale nie zmieniamy jej dlatego, że miasto Kościan czeka w tym roku duże zawirowanie w ruchu drogowym w związku z budową tuneli oraz przebudową S-5 – wyjaśnił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Na pokonanie trasy liczącej ponad 21 km biegacze będą mieli 3 godziny.

Zapisy na tegoroczny półmaraton rozpoczną się już 31 lipca 2017 roku. Zgłoszenia przyjmowane będą na stronie internetowej www.koscianskipolmaraton.pl. Wpisowe w tym roku wynosi 40 zł dla mieszkańców powiatu oraz 60 zł dla biegaczy spoza powiatu. Wysokość opłat nie zmienia się. Zarówno w pierwszym terminie (31.07-28.09) jak i w drugim (29.09-18.10) są to te same kwoty. Jednak osobom, które zapiszą się na bieg w drugim terminie organizatorzy nie gwarantują koszulki.

Drobnym modyfikacjom ulega system zapisów. Zawodnik, jak było dotąd, zgłasza się poprzez wypełnienie formularza, dokonuje opłaty startowej i – to nowość – zaraz po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie przez bank, jego nazwisko pojawia się na liście startowej, a nie jak było dotąd po ręcznym wprowadzeniu. Lista starostowa – podobnie jak rok temu - zamknięta zostanie na 1700 uczestnikach.

Nowością będzie też kontrola dopingowa. Wprowadzenie badania będzie skutkowało tym, że wyniki półmaratonu będą nieoficjalne do czasu przesłania wyników kontroli do organizatorów. Na takie wyniki czeka się około miesiąca. Komitet zgodnie zapewnia, że takie badanie rozwieje wszelkie wątpliwości, co do czystości zawodników z czołówki.

- Mamy czasami wątpliwości, przyglądają się częstotliwości startów niektórych zawodników – powiedział E. Strzymiński odpowiadając na pytanie, dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie badania.

Oprócz nagród finansowych dla zawodników z czołówki, przewidziano także premię finansową dla najlepszej zawodniczki i zawodnika z Polski, której fundatorem będzie firma Coccodrillo. Natomiast firma Magik ufunduje dodatkową nagrodę finansową dla najlepszego zawodnika z powiatu kościańskiego.  

Podczas konferencji zaprezentowano również wzór medalu, który otrzymają wszyscy, którzy ukończą bieg. W tym roku będzie on przedstawiał z jednej strony logo Kościańskiego Półmaratonu – biegaczy wraz z kolejnym numerem imprezy. Natomiast na rewersie wybity zostanie pałac w Racocie – jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów gminy Kościan. Komitet organizacyjny poinformował, że chce wrócić do pomysłu zapoczątkowanego przed dwoma laty, by na medalu co roku pojawiał się inny obiekt z terenu gmin, które są współorganizatorami imprezy. W 2015 roku była to kościańska Wieża Ciśnień.  

Kościański bieg jak co roku zaliczany jest do Grand Prix Wielkopolski Półmaratonów.

Bieżące informacje o XIII Międzynarodowym Kościańskim Półmaratonie im. dra Henryka Florkowskiego będą umieszczane na stronie internetowej Półmaratonu.

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo