Od przedszkola do seniora w kościańskiej strażnicy

Trochę inny wymiar przybrała cykliczna akcja kościańskich strażaków „Otwarta strażnica”. Tym razem była specjalnie dedykowana najmłodszym i najstarszym mieszkańcom powiatu - seniorom z wnukami. Kościańscy strażacy akcję „Od przedszkola  do seniora” zorganizowali wspólnie z   Komendą Powiatową Policji w Kościanie, Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie oraz Fundacją „Votum”.   

Goście mogli dowiedzieć jak wygląda codzienna służba funkcjonariuszy. Strażacy duży  nacisk położyli na zagrożenia charakterystyczne dla tej pory roku. W ramach akcji „Czad i ogień – obudź czujność” specjalny blok dedykowany był zabezpieczeniu domów i mieszkań przed pożarem i tlenkiem węgla. W domku edukacyjnym dzieci pilnie obserwowały, co może się wydarzyć po wybuchu pożaru w mieszkaniu, ucząc się jednocześnie jak należy wówczas się zachować.  Dorośli, którzy po wysłuchaniu pogadanki wypełnili konkursowe ankiety, mogli wygrać czujki tlenku węgla ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie. Strażacy mówili także  o tym,  jak niebezpieczne jest korzystanie ze ślizgawki na rzece, stawie czy jeziorze i jak należy się zachować, jeśli pod kimś załamie się lód. Najmłodsi na czas pobytu w strażnicy przebierali się w hełmy i specjalne kamizelki tak by jeszcze bardziej identyfikować się ze strażakami. Niektórym przypadło to do gustu do tego stopnia, że zapomnieli o przebraniu i tak właśnie udali się do domu.

Najmłodsi mogli z  policyjnym sierżantem „Pyrkiem” przybić „piątkę”.  Były także edukacyjne kolorowanki. Dla seniorów nie zabrakło też dobrych rad dotyczących tego jak ustrzec się przed złodziejem czy oszustem.

Strażnicę odwiedziło ponad 240  osób w wieku „od przedszkola do seniora”. Nie zabrakło także innych zainteresowanych, którzy pytali o sprawy bezpieczeństwa w różnych sytuacjach,
o możliwości podjęcia służby w jednej czy drugiej formacji.

Dodatkowo chętni mogli zostać krwiodawcami. Oprócz strażaków z PSP i OSP oraz policjantów na ten krok zdecydowało się wiele innych osób. Do krwiobusu zgłosiło się 51 dawców, z czego 37 oddało prawie 17 litrów krwi.  Strażacy i policjanci oddali krew w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”,  którą  w ubiegłym roku zainicjował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kolejny raz  krwiobus przed strażnicą pojawi się 25 marca w godz. od 9.00 – 14.00. 

Strażacy proszą  o zwrot przypadkowo zabranych  hełmów i kamizelek,  tak aby  mogły one  też służyć innym dzieciom podczas kolejnych wizyt w strażnicy.

 

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Foto: archiwum KP PSP w Kościanie

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo