Obchody Święta Dnia Patrona Szkoły w ZSP w Kościanie

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie po raz kolejny uczczono Dzień Patrona Szkoły Franciszka Ratajczaka. Uroczysty apel odbył się w hali widowiskowo-sportowej 12 stycznia 2018 roku.  

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Kościańskim Bernardem Turskim i Wicestarostą Kościańskim Stefanem Stachowiakiem na czele, rektorzy uczelni  i przedstawiciele placówek  związanych z kształceniem uczniów, z którymi współpracuje ZSP oraz nauczyciele i uczniowie. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitała dyrektor szkoły Małgorzata Durek, która przypomniała jak wielkie  znaczenie miała patriotyczna postawa Franciszka Ratajczaka i jego umiłowanie do Ojczyzny. Nawiązała również do rozegranego kilka dni wcześniej meczu w piłkę siatkową o puchar dyrektora szkoły pomiędzy nauczycielami i uczniami, który zapoczątkował tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły. Kapitanowi zwycięskiej drużyny nauczycieli wręczyła puchar, a wszystkim uczestnikom meczu pamiątkowe dyplomy oraz bony upominkowe.

Starosta Kościański w swoim przemówieniu opowiadając o Powstaniu Wielkopolskim, wskazał m.in. na wielki heroizm Wielkopolan, którzy swoją odwagą i ogromną wolą walki zwyciężyli Niemców, podkreślił, że pomimo  120 lat niewoli Wielkopolanie potrafili pielęgnować w sobie poczucie polskości.

Część artystyczna została przygotowana w formie spektaklu muzyczno-tanecznego z elementami poezji, nie zabrakło też akcentów historyczno-patriotycznych. Pełna wzruszających i pięknych scen opowieść o Powstaniu Wielkopolskim zapewne na długo pozostanie w pamięci widzów. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Franciszka Ratajczaka.

 

Franciszek Ratajczak - został pierwszą ofiarą walki o odzyskanie wolności i granic Polski po okresie zaborów. Urodził się 24 listopada 1887 roku, we wsi Śniaty, około 20 km na wschód od Kościana. Rodzice wraz z dziećmi wcześnie wyjechali „za chlebem” do uprzemysłowionej Westfalii. Od 1910 roku aktywnie działał w strukturach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Do tej pozornie tylko sportowej organizacji zapisywali się świadomi patriotycznie Polacy, gdyż – oprócz ćwiczeń i doskonalenia kultury fizycznej – faktycznym celem „sokołów” było przygotowanie walki o wolną Polskę.

Jako poddany niemiecki, został powołany do odbycia służby wojskowej. Podczas I wojny światowej (1914-1918) walczył na froncie zachodnim. Przerzucony do Poznania, decyzją organizacji znalazł się w II kompanii Służby Straży i Bezpieczeństwa. Oddziały te zostały powołane przez Niemców w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się idei rewolucyjnych, tymczasem – paradoksalnie – sporą ich część stanowili Polacy, czekający na odpowiedni moment.

Punktem kulminacyjnym był przyjazd do Poznania wybitnego wirtuoza i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Dzień później, 27 grudnia 1918 roku, rozpoczęły się walki zbrojne, których konsekwencją był wybuch powstania. W zaistniałej sytuacji II kompania Franciszka Ratajczaka maszerowała pod Bazar, gdzie zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski. W momencie, gdy kompania znajdowała się na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Ratajczaka i 27 Grudnia, rozległy się strzały z karabinu maszynowego. Ostrzał prowadzono z Prezydium Policji, mieszczącego się przy dzisiejszej ul. 3 Maja (obecnie budynek ten nie istnieje). Ciężko ranny Franciszek Ratajczak zmarł kilka godzin.

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo