O kształceniu dualnym i wymaganiach rynku pracy w ZSP w Kościanie

Dodano: 28 listopada 2019

O kształceniu dualnym i wymaganiach rynku pracy w ZSP w Kościanie

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie odpowiedzieli na zaproszenie Starosty Kościańskiego Henryka Bartoszewskiego i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Ewy Beby i wzięli udział w konferencji naukowej „Mój zawód – moja przyszłość. Realne kompetencje – skuteczna decyzja – dobra praca”.

Konferencja odbyła się 26 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kościanie.

Podczas konferencji uczniowie ostatnich klas liceum i technikum mogli wysłuchać wykładu dra Mirosława Radoły z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dotyczącego działań i oferty szkół wobec wymagań lokalnego rynku pracy.  Dr inż. Marek Goliński z Politechniki Poznańskiej w swoim wykładzie podkreślał znaczenie planowania kariery zawodowej w powiązaniu z kompetencjami przyszłości, natomiast zastępca kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie opowiedział o leszczyńskich studiach dualnych. Swój panel mieli także pracodawcy i przedsiębiorcy, którzy mówili o oczekiwaniach i perspektywach współpracy ze szkołami.

Uczniowie podczas przerwy mogli także zwiedzać stoiska firm i instytucji z terenu powiatu kościańskiego.

Patronat naukowy nad wydarzeniem objęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, natomiast patronat medialny pismo Kościaniak oraz portal eKoscian.eu.

Podczas wydarzenia wręczone zostały także nagrody dla laureatów konkursu na najlepszy Biznes Plan dla Startup’u „Biznes z przyszłością-Mój Pierwszy Startup”. W tym roku nagrodę główną, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Kościanie, bon do wykorzystania w sklepie Media Expert o wartości 3 000 złotych otrzymała Aleksandra Nowak z I LO w Kościanie, która przygotowała biznes plan dla startup’u ROAD TO FOOTBALL STADIUMS (RTFS), systemu składającego się z dwóch części. Pierwszą z nich są czujniki piłkarskie, a drugą aplikacja mobilna do śledzenia statystyk meczowych i treningowych poszczególnych zawodników. System jest narzędziem dla wyłuskiwania w klubach piłkarskich talentów.

Drugie miejsce zajęła Wiktoria Jakubowicz (ZSP Kościan) za stworzenie biznes planu dla startup’u Help Me! – aplikacji kontaktującej osoby starsze, niepełnosprawne i potrzebujące pomocy z wolontariuszami. Jej zadaniem jest rozwiązanie problemu samotności osób starszych, niesienie im pomocy w codziennych potrzebach. Trzecią nagrodę otrzymała Anna Tomaszyk (ZSP Kościan) za aplikację DAH. Jest to akronim od angielskich słów „ DOCTORS AND HEALTH”, które należy tłumaczyć jako „LEKARZE I ZDROWIE”. Pełni ona funkcję przewodnika po skomplikowanym systemie pomocy medycznej. Czwarte miejsce komisja konkursowa przyznała Oskarowi Kościańskiemu (I LO Kościan) za biznes plan dla aplikacji Homovirtual, strony internetowej umożliwiającej inwestowanie w ludzi i firmy.