Kolejny półmaraton za nami…

Tradycyjnie już w niedzielę przed Świętem Niepodległości Kościan opanowali miłośnicy biegania. Na starcie XIII Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu im. dra Henryka Florkowskiego, który odbył się 5 listopada 2017 roku, stanęło blisko 1483 biegaczy z całego świata.

Dystans 21 kilometrów pokonało 1276 zawodników, natomiast w Biegu Coccodrillo - biegu towarzyszącym półmaratonowi – na 6,5 kilometra wzięło udział 207 biegaczy.

Biegaczy i kibiców powitali Starosta Kościański Bernard Turski oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Półmaratonu Edward Strzymiński.

W klasyfikacji generalnej półmaratonu najszybszy okazał się Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z Kenii, który uzyskał czas 1:05:11. Drugi – z czasem 1:06:15 – na mecie zameldował się Kipkogei Cherutich Nelson. Trzeci czas (1:06:48) uzyskał Benerd Kitur.

Najszybszą kobietą tegorocznej edycji półmaratonu była Stellah Jeprhetich Barsosio z Kenii, która na przebiegnięcie 21 kilometrów potrzebowała 1:13:32. Drugi czas (1:14:58) uzyskała Christine Oiga Moraa. Trzecia na mecie – z czasem 1:16:30 – zameldowała się Aleksandra Brzezińska.

Wśród mieszkańców powiatu kościańskiego najszybszy w półmaratonie - podobnie jak w ubiegłym roku - był Krzysztof Szymanowski z Kościana, który na pokonanie trasy potrzebował 1:09:57. Najszybszą mieszkanką powiatu kościańskiego okazała się – także ubiegłoroczna triumfatorka tej kategorii - Milena Tomaszyk z Wonieścia, która uzyskała czas 1:29:34.

Zwycięzcą Biegu Coccodrillo został Szymon Bytniewski z Gowarzewa, który pokonał trasę o długości 6,5 kilometra w czasie 00:18:57. Drugi na mecie zameldował się Grzegorz Michalak z Łubinicy z czasem 00:19:31. Trzeci wynik (00:19:55) uzyskał Tomasz Musiał z Dąbcza.

Wśród kobiet pierwsza na mecie po przebiegnięciu 6,5 kilometra – z czasem 00:23:01 – zjawiła się Wiktoria Mazur z Puszczykowa. Chwilę później linię mety przebiegła Marysia Lisiak z Zalasewa, która uzyskała czas 00:24:16. Trzeci wynik (00:25:38) tegorocznej edycji biegu uzyskała Agata Otto.

Wyniki półmaratonu – z uwagi na poddanie wybranych zawodników testom dopingowym - są wynikami nieoficjalnymi.

W tym roku oprócz nagród i pucharów w klasyfikacji powiatowej, klasyfikacjach gminnych, klasyfikacji pracowników służby zdrowia, klasyfikacji osób niepełnosprawnych oraz klasyfikacjach wiekowych, sponsorzy przyznali także specjalne nagrody finansowe: dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika z powiatu kościańskiego – firma P.P.H.U. Magik Piotr Domagała oraz dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika z Polski – firma Coccodrillo. Nagrodzono także najszybszą kobietę i najszybszego mężczyznę na lotnej premii. Firma Ex’s Sport z Leszna ufundowała natomiast puchary dla najstarszego i najmłodszego uczestnika półmaratonu. Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego Mirosław Kaczmarek przyznał także specjalne wyróżnienia dla trzech najlepszych biegaczek i biegaczy z Kościan Team.

Dla kibiców firma Ex’s Sport z Leszna – jeden z partnerów i sponsorów tegorocznego półmaratonu – przygotowała dmuchane pałki kibica oraz gwizdki.

Kościański Półmaraton zaliczany był do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonach, organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz LKS Sana Kościan przy współudziale samorządów Miasta Kościana i Gminy Kościan, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Poznaniu, Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kościanie, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie.

Sponsorami największego sportowego święta powiatu kościańskiego byli: Coccodriloo, P.P.H.U. Magik Piotr Domagała, Agro Project, Bank Spółdzielczy w Kościanie, SGB Bank S.A. Poznań, Nadleśnictwo Kościan, Mizuno, Kaufland, Smak Mak, Folplast, Lech Browary Wielkopolski, Ex’s Sport, Stadnina Koni „Racot”, Sweet Cafe, Firma Cukiernicza Tycner, Piekarnia Sworacki, Piekarnia M. Gidaszewski, Piekarnia Cukiernia Marian Kurasiak, Cukiernia A. M. Tycner, Piekarnia Walenciak, Alhen Artszkło, Instal Filter, Wytwórnia Pasz Lira, Rolnicza Korporacja Spółdzielcza Czempiń, Mlekovita, Bazar Śródmieście.

Patronat medialny nad imprezą objęły: Gazeta Kościańska, Radio Elka, TV Leszno,  Kościaniak oraz Fakty Kościańskie.

Pliki do pobrania

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo