Hołd dla Żołnierzy Wyklętych

Dodano: 02 marca 2015

Władze samorządowe powiatu, miasta i gminy Kościan oraz Śmigla złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych. Wartę honorową przy tablicy zaciągnęli kościańscy harcerze.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011 roku jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Dzień 1 marca został wybrany nieprzypadkowo. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Symbolem walczących o Polskę po II Wojnie Światowej jest rotmistrz Witold Pilecki, który został stracony 25 maja 1948 roku. Wśród wielu miejsc na mapie Polski, gdzie do końca walczyli Żołnierze Wyklęci jest także Wielkopolska i Ziemia Kościańska, powiedział Bernard Turski, Starosta Kościański.

Po krótkim przemówieniu Starosty, przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy Kościan, Śmigiel oraz harcerstwa złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych, która znajduje się na Placu Niezłomnych w Kościanie.

 

 

Nieczynna elektroniczna rejestracja kolejkowa

Szanowni Państwo, informujemy, że nie działa elektroniczny system rejestracji kolejkowej do rezerwacji wizyt przy rejestracji pojazdów. Prosimy z niego w najbliższym czasie nie korzystać. Rezerwacje nie będą realizowane.