Gotowali w Nietążkowie

Już po raz szósty odbył się 5 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie Festiwal Kulinarny. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Starosta Kościański oraz Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.  

Festiwal składał się z trzech części. Główną częścią festiwalowej rywalizacji był konkurs przeprowadzony w formule Black Box. Na scenie szkolnej auli stanęły trzy drużyny, których głównym zadaniem było przygotowanie potrawy z losowo wybranych produktów, które znajdowały się w zamkniętych koszykach. Członkowie zespołów nigdy przedtem ze sobą nie współpracowali. O przydziale do poszczególnych zespołów decydowało losowanie. W każdym z nich znalazły się cztery osoby wydelegowane spośród zaproszonych gości, członkinie okolicznych kół gospodyń, uczniów z zaprzyjaźnionych gimnazjów oraz uczniów ZSP w Nietążkowie. Uczestnicy konkursu mogli także korzystać z ogólnodostępnej bazy produktów, które można znaleźć w każdej kuchni. Zadaniem zespołów było przygotowanie przynajmniej trzech potraw, które następnie oceniało jury w składzie: przewodniczący jury – ksiądz dziekan Tadeusz Fołczyński, sekretarz  Halina Senftleben - Samol oraz Paweł Smelkowski, Aniela Kołacińska oraz przedstawiciel gimnazjum w Bronikowie Jadwiga Kuśnierczak.

Jurorzy oceniając dania zwracali szczególną uwagę na oryginalność receptury i dobór składników, organizację pracy w zespole oraz smak i sposób przygotowania wykonanych potraw. W tym roku z największym uznaniem jury spotkała się propozycja przygotowana przez zespół, w którym pracowali: Piotr Szrejder, absolwent ZSP w Nietążkowie, właściciel firmy „Maja plus”, Krystyna Blimel z Morownicy, Tobiasz Wieczorek, uczeń szkoły w Nietążkowie, Daria Frąckowiak, uczennica gimnazjum w Bronikowie.

Zwycięski zespół przygotował sałatkę ze szpinakiem, grillowaną polędwicę z sosem grzybowym oraz gruszki w syropie winno-karmelowym.

Poza główna konkurencją, festiwal to także dwa mniejsze konkursy. Na najatrakcyjniejszy produkt lokalny i na najsmaczniejszą potrawę regionalną przygotowaną przez uczniów ZSP w Nietążkowie oraz pracowników szkoły i gości.

W pierwszym konkursie mogli wziąć udział producenci, przedsiębiorstwa, a w szczególności  przedsiębiorcy zrzeszeni w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Każdy uczestnik konkursu miał obowiązek przedstawić regionalne produkty żywnościowe, czyli surowce lub wyroby, które mogłyby być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw, jednakże powinny one być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy. W tej kategorii zwyciężył Pensjonat Restauracja Kogucik z Czempinia zapewniający bardzo szeroki zakres usług gastronomicznych. Drugie miejsce zajęła firma PPH Kuba Małgorzata Kuciak – oferująca m.in. wyroby garmażeryjne i dania gotowe.

Gdy zespoły pracowały w kuchni, publiczność degustowała potrawy przygotowane przez uczestników tej części konkursu. Mógł w niej wziąć udział każdy, kto przesłał do sekretariatu szkoły recepturę na prezentowaną podczas kulinariów potrawę regionalną. Dania podlegały ocenie publiczności i uczestników festiwalu. Spośród dań przygotowanych przez uczniów nie do pokonania okazał się „Gulasz po mazursku” Karoliny Ciorgi. Drugie miejsce zajęły  „Drożdżowe bułeczki z makiem” Karoliny Misiórnej. Trzecie miejsce zdobyła „Zasmażka” przygotowana przez uczniów klasy II liceum –  Macieja Tobółki i Bartłomieja Husa.

Spośród dań w konkursie na najsmaczniejszą potrawę regionalną przygotowaną przez pracowników szkoły i gości najpyszniejsze okazały się: „Zupa lubuska” Wojciecha Czechowskiego, „Kotlety z kaszy manny” Urszuli Jąder, „Kapuśniak z fasoli” Sabiny Rybakowskiej.

Niespodzianką było wylosowanie zwycięzcy spośród wszystkich uczestników konkursu na najlepszą potrawę regionalną. Nagroda trafiła do rąk Moniki Golec, uczennicy technikum w Nietążkowie. Zmagania drużyn umilały takie atrakcje jak pokaz barmański oraz synchroniczny pokaz kelnerski.

az

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo