Emilian Prałat otrzymał odznakę „za opiekę nad zabytkami”

Dodano: 26 października 2017

Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami” z rąk Starosty Kościańskiego Bernarda Turskiego odebrał wczoraj (25.10.2017 r.) podczas XXX sesji Rady Powiatu Kościańskiego dr Emilian Prałat.

 Odznaka "Za opiekę nad zabytkami" jest nadawana jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej.

Z wnioskiem o nadanie dr. Prałatowi odznaki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie wystąpili Starosta Kościański Bernard Turski oraz Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska.

Dr Emilian Prałat z wykształcenia jest historykiem sztuki, filologiem slawistą w zakresie języka chorwackiego i bułgarskiego. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Związany jest z poznańskim uniwersytetem i Instytutami Filologii Słowiańskiej i Historii.

W swym dorobku ma 10 książek autorskich, w tym cztery z dobrze znanej serii Miejsca i Sztuka, kilkadziesiąt artykułów i recenzji. Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji UAM, Fundacji Lanckorońskich, Fundacji Rzymskiej Margrabiny J. Z. Umiastowskiej. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę  Jego Magnificencji Rektora UAM III stopnia za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

Dr Prałat od grudnia 2012 roku jest społecznym opiekunem zabytków w powiecie kościańskim. Jedną z pierwszych decyzji, jakie dr Prałat podjął w ramach pełnienia funkcji społecznego opiekuna zabytków Powiatu Kościańskiego było zainicjowanie autorskiej serii wydawniczej Miejsca i Sztuka w ramach której ukazały się obszerne monografie poświęcone dziejom, historii, obiektom zabytkowym oraz postaciom związanym z regionem Ziemi Kościańskiej. Dotychczas ukazały się prace poświęcone Turwi, Kopaszewu, Rąbiniowi – powiązane z rodem Chłapowskich – oraz Racotowi. Przygotowywane są opracowania Choryni oraz Czerwonej Wsi.