78 lat temu też był piątek

W 78. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę – 1 września 2017 roku - Bernard Turski, Starosta Kościański w imieniu mieszkańców powiatu oddał hołd poległym w II wojnie światowej mieszkańcom Ziemi Kościańskiej. 

Uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej odbyły się w dwóch miejscach. O godzinie 11.00 w lesie w Kurzej Górze oddano hołd 21 osobom zamordowanym przez Niemców 9 listopada 1939 roku. W ubiegłym roku została odsłonięta w tym miejscu nowa tablica upamiętniająca nazwiska ofiar. W uroczystości poza Starostą Kościańskim wzięli udział, Andrzej Przybyła, Wójt Gminy Kościan z delegacją samorządowców, Wojciech Ziemniak, poseł na Sejm RP, Michał Jurga, burmistrz Kościana z delegacją, przedstawiciele Nadleśnictwa Kościan, dyrektorzy szkół, młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi, harcerze, członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Wójt Gminy Kościan, podziękował wszystkim za przybycie i uczczenie pamięci ofiar niemieckiego okupanta.

W południe na kościańskim rynku, w miejscu gdzie w dwóch egzekucjach jesienią 1939 roku Niemcy zamordowali 26 osób złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości na zaproszenie Michała Jurgi, burmistrza Miasta Kościana wziął udział  - w imieniu mieszkańców i władz powiatu - Bernard Turski, Starosta Kościański, posłowie na Sejm RP: Wojciech Ziemniak i Adam Szłapka, samorządowcy miasta Kościana i Gminy Kościan, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych: straży pożarnej, policji, straży miejskiej, delegacje szkół, harcerzy, członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, mieszkańcy. Burmistrz M. Jurga zwracając się do zebranych podziękował wszystkim za obecność i pamięć. Przypomniał, że ludzie którzy zginęli pod ścianą kościańskiego ratusza zostali skazani na śmierć tylko dlatego, że byli Polakami.

 

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo