100 lat kaplicy w Rąbiniu

W piątek 15 stycznia Andrzej Jęcz, Starosta Kościański wziął udział w uroczystościach upamiętniających 100. lecie powstania kaplicy w rąbińskim lesie.

W styczniu 1909 roku właściciel Turwi, Zygmunt Chłąpowski zorganizował dla swojej rodziny i przyjaciół polowanie. Wczesnym popołudniem doszło do nieszczęścia. Zygmunt sprawdzając broń wystrzelił i śmiertelnie ranił swojego kuzyna i przyjaciela Kazimierza Mańkowskiego z Brodnicy. Na pamiątkę tego tragicznego zdarzenia Chłapowski postanowił ufundować kapliczkę. Kaplica została wybudowana z modrzewiowego drzewa w zakopiańskim stylu. Poświęcił ją 15 stycznia 1910 roku ks. J. Cichowski. Do II wojny światowej była własnością rodziny Chłapowskich i na jej życzenie odbywały się tam nabożeństwa. PO II wojnie, gdy właścicielem lasów zostało państwo kaplica stała się własnością Nadleśnictwa w Kościanie. W 1990 roku przeprowadzono jej generalny remont. Od kilku lat w kaplicy odprawiane są msze święte 3 maja.

Uroczystości zorganizowane z inicjatywy Nadleśnictwa Kościańskiego przy współpracy Muzeum Regionalnego w Kościanie rozpoczęły się spotkaniem przy leśnej, rąbińskiej kaplicy. Po spotkaniu goście udali się na nabożeństwo do kościoła w Rąbiniu. Dalsza część obchodów odbyła się w Turwi, gdzie w najpiękniejszej komnacie gościnnego pałacu Chłapowskich goście wysłuchali przygotowanych referatów. Dyrektor Regionalnego Muzeum w Kościanie, Magdalena Lajszner przybliżyła słuchaczom dzieje pałacu, architektoniczne dyktowane modą i sytuacją materialną właścicieli zmiany jego wyglądu. Na tle tych przemian zarysowała sylwetki jego właścicieli. O najwybitniejszym mieszkańcu Turwi, gen. Dezyderym Chłapowskim w barwny sposób opowiadał Łukasz Urbaniak z kościańskiego muzeum. Marlena Kowalkowska przybliżyła słuchaczom życiorys Zygmunta Chłapowskiego. Przywołując liczne wspomnienia członków rodziny i przyjaciół wyraźnie zarysowała sylwetkę człowieka, którego w styczniu 1909 roku dotknęła życiowa tragedia. Na koniec profesor Jerzy Karg mówił – przywołując wyniki kilkudziesięcioletnich badań i doświadczeń prowadzonych przez PAN w Turwi - o znaczeniu zainicjowanych przez D. Chłapowskiego zadrzewień śródpolnych dla środowiska naturalnego.

 

Zarząd

Bernard Turski - Przewodniczący Zarządu

Bernard Turski

Przewodniczący Zarządu

Starosta Kościański

Stefan Eugeniusz Stachowiak - Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Stefan Eugeniusz Stachowiak

Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Wicestarosta Kościański

Mirosław Stanisław Kaczmarek - Członek Zarządu

Mirosław Stanisław Kaczmarek

Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa - Członek Zarządu

Aleksander Stanisław Sowa

Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak - Członek Zarządu

Grzegorz Ratajczak

Członek Zarządu

Facebook Logo
Twitter Logo
Instagram Logo