„Wiosna – bądź bezpieczny”

Dodano: 16 kwietnia 2019

W niedzielę, 14 kwietnia 2019 r., w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kościanie odbyła się kolejna edycja akcji „Otwarta strażnica”. Jest to cykliczne, wspólne działanie kościańskich strażaków i policjantów, które z jednej strony ukierunkowane jest na pokazanie społeczeństwu strażacko-policyjnej codzienności, ale bez wątpienia akcja ta ma także charakter i wymiar edukacyjny.

Tym razem impreza odbyła się pod hasłem „Wiosna – bądź bezpieczny”. Odwiedzającym strażacy i policjanci zwrócili uwagę na zagrożenia charakterystyczne do tej pory roku, czyli np. związane z wypalaniem traw, czy też  zagrożenia komunikacyjne spowodowane zwiększonym nasileniem ruchu jednośladów. Najmłodsi przy symulatorze zagrożeń mogli zobaczyć jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w domu.

W ramach akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” promowano także wyposażanie domów i mieszkań w czujki dymu i tlenku węgla. Wśród osób, które poprawnie wypełniły ankiety konkursowe rozlosowano czujki tlenku węgla ufundowane przez kościańskie Starostwo Powiatowe. Przedstawiciele służb mówili także o tym, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Strażacy prezentowali również sprzęt, z którego korzystają na co dzień. Chętni mogli uczyć się podstawowych czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a najmłodsi mieli okazję do przymierzenia elementów strażackiego ekwipunku. W Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP można było się dowiedzieć np. w jaki sposób korzystać z numerów alarmowych, jak organizowana jest akcja ratownicza, w której uczestniczą różne podmioty, służby i straże, jaki jest obieg informacji podczas akcji itd.

W ramach kampanii „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” policjanci przekazali szereg rad jak ustrzec się narkotyków i dopalaczy. Zwracali także uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Kolejny już raz przy okazji tej akcji osoby chętne mogły oddać krew w krwiobusie zaparkowanym przed strażnicą. Tym razem z tej okazji skorzystało 28 osób i zebrano 12,6 litrów krwi. Przypomnijmy, że w styczniu podczas akcji „Od przedszkola do seniora” krwiodawcy oddali ponad 20 litrów krwi.

 

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

 

„Wiosna – bądź bezpieczny” – organizatorami akcji byli:

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie,

Komenda Powiatowa Policji w Kościanie,

Starostwo Powiatowe w Kościanie,

Fundacja „Votum”.